Freud’un En Sadık Dostları: Wolf, Lün-Yu ve Yofi

Freud’un köpeklerle ilişkisi hayatının ancak son dönemlerinde, kızı Anna’nın eve getirdiği Wolf isimli bir Alman çoban köpeği ile başlar. Anna’nın yalnız çıktığı yürüyüşlerde kendisine eşlik etmesi için aldığı bu köpekle Freud o kadar sıcak bir ilişki kurar ki, Anna ikisini açıkça kıskanır. 1925 yılında şöyle yazmıştır: “Babama doğumgünü hediyesi vermedim çünkü uygun bir hediye olduğunu zannetmiyorum. Sadece Wolf’un şaka olsun diye çizdiğim bir resmini verdim ona çünkü bana öyle geliyor ki bana olan tüm ilgisini Wolf’a aktarmış durumda.” (1938’de Viyana’yı terk etmeden önce çekilen fotoğraflarda, Freud’un ofisinde bu resmin halen asılı olduğu görülür).

wolf sketch

1928’de, Anna’nın yakın bir arkadaşı Freud’a Lün-Yu adında chow chow cinsi köpeğini hediye eder. Ne yazık ki, Lün-Yu 15 ay sonra Salzburg’da bir tren istasyonunda kaybolur, birkaç gün sonra da raylarda ölü bulunur. Bu ölüm Freud’u çok etkiler, 7 ay boyunca yas tutar. 7 ayın sonunda, Lün-Yu’nun kız kardeşi Yofi’yi (Almanca yazılışı: Jofi) sahiplenir.

freud chow chow larla

Yofi geldikten kısa bir süre sonra, Freud’un kanserli çenesine yeni bir protez yaptırmak için uzun süreli bir Berlin seyahatine çıkması gerekir. Eşi Martha köpeklerden hoşlanmadığı için, Yofi’yi geçici olarak barınağa bırakırlar. Freud’un aklı orada kalır. Martha’ya yazdığı mektupta, “Yofi’yi ziyaret ediyor musunuz? Onu çok özledim” derDöndükten sonra da Yofi ile yoğun bir biçimde ilgilenir. Çene ağrıları nedeniyle çoğu zaman bitiremediği yemeğini, tabağıyla birlikte Yofi’nin önüne koyar. Artık kendisi için iyice zorlaşmış olan analiz seanslarının süresinin dolduğunu, kendisine eşlik eden Yofi esneyip gerinmeye başladığında anlar.

Freud ve Yofi, Freud'un Viyana'daki ofisinde. Tarih bilinmiyor.
Freud ve Yofi, Freud’un Viyana’daki ofisinde. Tarih bilinmiyor.

Yofi, 11 Ocak 1937’de ölür. Freud, Arnold Zweig’a yazdığı mektupta duygularını şöyle ifade eder: “Diğer yaslardan çok daha farklı, gerçek dışı bir durum. Ne zaman alışacağımı merak ediyorum. Ama elbette, yedi yıllık yakın bir ilişkinin ardından bunun kolay olmayacağı ortada.”

Kaynak: http://www.theguardian.com/theguardian/2002/mar/23/weekend7.weekend3

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s