Bir Düşünce Bir Usta: Jean LAPLANCHE – Emma PICCIOLI

Psike İstanbul bu yıl “Psikanaliz: Bir Düşünce, Bir Usta” etkinliğinde Jean Laplanche ile Emma Piccioli’yi buluşturuyor. Psikanalizin ustalarından Jean Laplanche’ı ,günümüz psikanalizinin önemli isimlerinden olan İtalyan psikanalist Emma Piccioli’den dinleyeceğiz.

Psikanalizin en özgün isimlerinden biri olan ve felsefi yaklaşım ile kuramı bütünleştiren Laplanche, Freud’un temel metinlerini eleştirel bir okuma ile ele alarak, ruhsal işleyiş, baştan çıkarma ve travma kuramlarını ve ötekinin varlığını yeniden yorumlamıştır.

(Emory Üniversitesi’nden Cathy Caruth’un 1994 tarihinde Jean Laplanche ile gerçekleştirdiği görüşmenin Travma ve Zaman başlıklı ilk bölümünün çevirisini daha önce Psikanalitik Şeyler’de yayınlamıştık. Okumak için tıklayın.)

PSİKANALİZDE ÖTEKİNİN ÖNCELİĞİ

Jean Laplanche (1924-2012), Freud’un ruhsal aygıtın kökeni kuramını kökten bir şekilde yeniden formüle etmiştir. Geliştirdiği kuramın temelinde, Freud’un ilk dönemlerinde geliştirdiği ancak sonradan terk ettiği “ Baştan Çıkarma Kuramı” nın detaylandırılışı ve baştan çıkarma kavramının patolojik alandan çıkarılarak normatif bir gelişim çizgisine yerleştirilmesi bulunmaktadır.

Laplanche’ın Genelleştirilmiş Baştan Çıkarma Kuramı’nda ruhsal yaşantıda yetişkin ötekinin yani ”ötekinin önceliğinin “ortaya çıkışı görülmektedir. Öznellik merkeziyetini kaybederek yalnızca bir diğerinin bilinçdışında kendini ortaya koyabilmektedir. Bu bakış ile psikanalizdeki pek çok anahtar kavramın tekrar değerlendirilme gereksinimi gündeme gelmiştir. Bilinçdışının endojen ya da öncelikli olarak düşünülemeyeceğigörüşü bunlardan sadece biridir.

 

10.00-11.00 seminer

11.00-11.30 kahve arası

11.30-12.30 tartışma

12.30-14.00 öğle yemeği

14.00-16.30 vaka çalışması

EMMA PİCCİOLİ: ÖZGEÇMİŞ

Emma Piccioli tıp doktorudur, İtalyan Psikanaliz Birliği üyesi, eğitim ve süpervizyon analistidir. Avrupa Psikanaliz Federasyonu (EPF) eski başkan yardımcısı ve IPA yayınlarının kurucu üyesi olarak görev yapmıştır. IPA’nın Türkiye için görevlendirdiği Süpervizör Komite üyesi olarak 2008’e kadar çalışmıştır. Floransa’da psikanalist olarak özel muayenehanesinde çalışmaktadır.

DİL: İngilizce olup, çeviri yapılacaktır.

KAYIT ÜCRETLERİ

Katılım ücreti :180

Psike İstanbul üyeleri, öğrenci ve asistanlar: 150 TL

KATILIM: Herkese açıktır.

YER: Psike dernek binası

Kayıt için:

Kayıt ücretini İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği’nin Garanti Bankası Nişantaşı Şubesi  TR68 0006 2000 1320 0006 2952 04 no’lu hesabına yatırınız. Banka dekontunu  ve doldurmuş olduğunuz Kayıt Formunu (212) 224 10 03 no’lu faksa gönderiniz. Ödeme belgenizi ve kayıt belgelerinizi psikeistanbul@gmail.com adresine de gönderebilirsiniz. Bu durumda Kayıt Formu’nu ekli olarak gönderiniz ve mesajınızda banka dekont numaranızı ve ödemenizi hangi şubeden yaptığınızı belirtiniz.
KAYIT FORMU

Adı: …………………………………………………………… Soyadı: ……………………………………….

Mesleği:     • Psikanalist     • Psikanalist Adayı      • Psikolog        • Psikiyatr   • Psikolojik Danışman    • Sosyal Hizmet Uzmanı       •  Psikiyatri Hemşiresi   • Öğrenci/Asistan

Eğitim derecesi ve/veya akademik unvanı: ………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Görev yaptığı yer ve/veya eğitiminin devam ettiği kurum …………………………………………………………………………..

Adres:…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………Posta Kodu: ……………………….

Şehir: …………………………………………………………

Telefon: …………………………………………………………………….

e-posta:…………………….@…………………

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s