Psikanaliz Tarihinden 10 Kadın

nancy

1. Nancy Chodorow
Sosyoloji doktorasından sonra psikanaliz eğitimi alan Chodorow, en önemli feminist psikanaliz kuramcılarından biridir. Duyguların Gücü‘nün yazarıdır.

klein

2. Melanie Klein
Çocuklarla ilişkili teorileriyle tanınan Klein, nesne ilişkileri kuramının öncülerindendir. Türkçe’ye kazandırılmış kitapları: Haset ve Şükran ile Sevgi, Suçluluk ve Onarım

kristeva

3. Julia Kristeva
Edebiyat teorisyeni, psikanalist, yazar ve filozof. Dilbilim, göstergebilim, psikanaliz üzerine yazıları yapısalcılık-sonrası-teorinin gelişmesinde belirleyici bir konuma sahiptir ve yapılan tartışmaları derinden etkilemiştir. Türkçe’de pek çok kitabı bulunmaktadır: Kadın Dehası, Samuraylar, Kara Güneş, Korkunun Güçleri, Ruhun Yeni Hastalıkları, Bizans’a Cinayet.

4. Anna Freud
Sigmund Freud’un en küçük kızı ve babasının çalışmalarının en sadık takipçilerindendi. Çocuk psikanalizinin ilk ve önde gelen uygulayıcılarından olan Anna Freud, 1925-28 yılları arasında Viyana Psikanaliz Derneği’nin başkanlığını yaptı. Kuramsal çalışmalarında egoya ve egonun savunma mekanizmalarına odaklanmıştır. Türkçe’deki kitapları: Ben ve Savunma Mekanizmaları, Çocuklukta Normallik ve Patoloji.

horney

5. Karen Horney
Feminist psikolojinin kurucusu. Freud’un başta penis hasedi olmak üzere başlıca teorilerine karşı çıkmasıyla tanınır. Cinsiyetler arasındaki farkların biyolojik değil, toplumsal/kültürel olduğunu öne sürmüştür. Türkçe’deki kitapları: Çağımızın Nevrotik Kişiliği, İçsel Çatışmalarımız, Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Kadının Ruhsal Yapısı, Kendi Kendine Psikanaliz, Psikanalizde Yeni Yollar

margaret

6. Margaret Mahler
Temelde normal çocuk gelişimine odaklanmakla birlikte, psikiyatrik rahatsızlığı olan çocukların kendilik gelişimi üzerine çalışmalarıyla tanınır. Ayrılma-bireyleşme kavramını öne atan psikanalisttir. Türkçe’de İnsan Yavrusunun Psikolojik Doğumu adlı bir kitabı bulunmaktadır.

mannoni

7. Maud Mannoni
Lacancı psikanalist. Lacan’ın ve Winnicott’un teorilerini birleştirerek çocuk psikanalizine yeni bir bakış açısı getirmiştir.

orbach

8. Susie Orbach
Psikanalist, yazar. Çalışmalarına Londra’da devam etmektedir. Kadınların bedenleri ile ilişkileri ve yeme bozuklukları ile ilgili olanların yanısıra psikoterapi öykülerinin yer aldığı kitapları bulunmaktadır. Türkçe’ye kazandırılanlan kitapları: Masumiyetin Sonu, Vampir Kazanova, Kadınlar Nasıl Zayıflar

frommreichman

9. Frieda Fromm-Reichmann
Freud’un çağdaşı psikiyatrist. Hastaları arasında, Sana Gül Bahçesi Vaadetmedim‘in yazarı Joanne Greenberg ve Rollo May yer almaktadır. Freud’un gelinmeyen randevuların ücretini alma politikasını eleştiren sayılı isimden biridir. Eric Fromm ve Harry Stuck Sullivan gibi isimlerle birlikte New York’taki ünlü William Alanson White Enstitüsü’nü kurmuştur.

sabina

10. Sabina Spielrein
İlk kadın psikanalistlerden biridir. On dokuz yaşında ağır depresyon teşhisi ile başhekimliğini Profesör Bleuer’in yaptığı Zürih Burghölzli Hastanesi’ne yatırılması ve kendisine sorumlu doktor olarak C.G. Jung’un tahsis edilmesiyle hayatı değişen Spielrein, daha sonra tıp ve psikanaliz eğitimi almıştır. 30 yıllık kariyerinde sayısız makale yayınlamıştır. Jean Piaget, ünlü analizanlarından biridir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s