Kanıtlar Ortada: Psikanalitik Terapinin Faydaları Etkili ve Kalıcı

Orijinal metin: Jared DeFife Ph.D. 1 Şubat 2010, The Shrink Tank

Uzun süre, psikodinamik terapistler ruh sağlığı alanında üvey evlat muamelesi gördü.

Geçen yıllar boyunca, karizmatik kişiliklerin geliştirdiği psikoterapi modelleri, kendi tedavi paketlerini ışıltılı reklamlarla ve medyada boy göstererek sattılar. Her yeni terapi türü, ulusun tüm ruhsal sıkıntılarına deva olduğunu iddia etti ve eline kendi terapisinin hiçbir şey yapılmamasından daha iyi olduğunu gösteren bir çift klinik araştırma alıp ”bilimsel temelli” olmakla övündü.

Artık bir ürünü satmak için, onun iyi bir ürün olduğunu söylemek yetmiyor. Yeni, taze, çığır açan ya da bir şeylerden daha iyi olması gerek. Coca Cola’dan sonraki nesil için Pepsi bir yenilikti. Veya bugün, yaşlı ve hantal PC’nin yanında yeni ve havalı bir Mac var.

Terapötik yenilikçiler, ”son model” mamullerini profesyonel ortamlarda, üniversite sınıflarında, kitapçılarda veya popüler medyada kapı kapı dolaşıp satabilmek için görsel imparatorlar inşa ettiler. Haftada beş gün divana uzanıp dur durak bilmeden çocukluk acılarınızdan bahsetmek zorunda olduğunuz o antika Freudcu şeyleri unutun gitsin, dediler, bırakın o ”bilimsel olmayan”, ”demode”, ”etkisiz” yöntemi.

İşin aslı, her tür psikoterapinin kökeni aynıdır: İki insan oturup, ruhsal ızdırapla, sorunlu yaşamlarla, bozulmuş ilişkilerle ve duygusal rahatsızlıkların bedensel etkileriyle baş etmenin etkili yollarını ararlar.

Değişimde en etkili olanların, farklı terapi türlerinde ortak bulunan unsurlar olduğu defalarca ortaya koyuldu. Buna rağmen dünyada büyük oranda, belirli terapilerin belirli hastalıkları tedavi ettiğine dair bir iş modeli benimsendi. Bu durum psikoterapi alanına özgü de değil: En yakındaki eczaneye gidin ve soğuk algınlığı için kaç çeşit ilaç olduğuna bir bakın.

Psikanalitik yönelimle çalışanlar, bu sorunun iyice iltihaplanmasına uzun süre göz yumdu. Pek çoğu fil dişi kulelerinde rahatını bozmadı, şehrin lüks noktalarındaki ofislerine saklandı ya da seçkin gizli cemiyetlerin ve psikanalitiz enstitülerinin duvarlarının arkasına sığındı. Çalışmalarını sistematik araştırmalara tabi tutma ihtiyacı duymadılar. İşe yaradığını zaten biliyorlardı, bunu birine ispat etmeye mecburlar mıydı? Araştırmalar derinlemesine psikolojik çalışmanın karmaşıklığını yakalayamaz, diyorlardı. Örtülü bir jargonla konuşuyor; Oidipal karmaşa, nevroz, penis hasedi diye geveliyorlardı. Aslolanın her gün kırık hayallerinin ve kalbinin acısını çekmekte olan insanlar olduğunu, onlarla konuşmanın önemini unutmuş gibiydiler.

Psikanaliz, 100 yılı aşkın süre önce yaratıldı. Bu yüzyıl boyunca, soyadı Freud olmayan pek çok insan, gelişim, pratik ve kamu hizmeti alanında kayda değer çalışmalar yaptılar. Bu zaman zarfında, yeni bir psikodinamik terapi ve psikodinamik terapistler ortaya çıkmaya başladı.

Bu yeni klinisyen ve araştırmacı türü, insanların biricik olduğunu ve herkesin kendine ait bir hikayesinin olduğunu takdir etmekle birlikte, bilimsel gözlem ve açıklamaların ruh sağlığı tedavisindeki önemini de yadsımazlar. Maliyeti düşürmenin önemine saygı duysalar da, insanların gerçek hayatla ilgili meselelerin hızlı bir tedaviyle geçiştirilmesine karşılardır. Derin, anlamlı ve kalıcı değişimin zaman gerektirdiğinin farkındadırlar ama bu, haftada dört gün divana yatmanız ve terapiyi karşılayabilmek için evinizi ipoteklemeniz anlamına gelmemelidir. Duyguların ve ilişkilerin, yaşamımızdaki önemini görürler. Diğer insanlarla iletişim kurarken jargondan olabildiğince uzak durup gündelik bir dil kullanılmasının önemini vurgularlar.

Evet, yeni bir psikodinamik terapi türü doğuyor ve profesyonel camia bunu fark etmeye başladı. Geçen sene Journal of the American Medical Association‘da yayınlanan ve çok sayıda çalışmayı kapsayan bir meta analiz, uzun dönemli psikodinamik psikoterapinin (en az 50 seans süren haftalık tedavi) geniş bir yelpazedeki ruh sağlığı sorunlarında etkili olduğunu ve kısa dönemli tedavilerden de daha etkili olduğunu ortaya koydu.

Bu ay, Amerikan Psikoloji Birliği’nin amiral dergisi olan American Psychologist ”The Efficacy of Psychodynamic Psychotherapy” (Psikodinamik Psikoterapi’nin Etkinliği) başlıklı bir makale yayınlıyor. ”Amerikan halkına yalnızca bilişsel terapi gibi yeni, semptom odaklı tedavilerin veya ilaç tedavisinin bilimsel olarak desteklendiği söylendi,” diyor makalenin Colorado Denver Üniversitesi Tıp Fakültesi mensubu yazarı Jonathan Shedler, PhD. ”Asıl bilimsel kanıtlar ise, psikodinamik terapinin bir hayli etkili olduğunu gösteriyor. Psikodinamik terapinin yararları, en az diğer psikoterapiler kadar geniş çaplı ve kalıcı.”

Shedler, bu iddialarını desteklemek için, psikodinamik terapi üzerine yapılmış 160’ın üstünde çalışmadan bulgular sunuyor. Buna göre, psikodinamik terapinin yararları, kendilerini yegane ”kanıt temelli” seçenek olarak sunan bilişsel davranışçı terapi gibi diğer terapilerin bildirimlerindeki kadar geniş çaplı ve kalıcı.

Etkin terapistler, diyor Shedler, ”kişinin kendini keşfetmesini kolaylaştırmak, duygusal kör noktaları incelemek, ilişki örüntülerini anlamak” gibi psikodinamik ilkelere hakimdirler. Ayrıca, psikodinamik terapi alan hastalar yalnızca tedaviden kalıcı fayda görmekle kalmaz, tedavi sonlandıktan sonra da iyileşme devam eder.

”Denetlenebilirlik çok önemli,” diyor Shedler. ”Ama artık araştırmalar psikodinamik terapiyi de sınıyor ve yeni terapilerin daha etkili olduğuna ilişkin bir kanıt görmüyoruz.” Psikodinamik terapi, insanların duygusal ve kişilerarası sıkıntılarını hafifletip yaşamlarını iyileştirmek için tasarlanan ve bu alanlarda etkili de olan büyük bir terapi modelleri ailesinin yalnızca bir üyesi.

Genel içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s